Často kladené otázky

Devenal je lék. Jeho složení – mikronizované flavonoidy (kombinace diosminu a hesperidinu) je nejpoužívanější léčbou chronické žilní insuficience (křečové žíly, těžké a nateklé nohy). Používá se také k léčbě akutní hemoroidální krize. Léky, na rozdíl od doplňků stravy, jsou určeny k léčbě a prevenci nemocí, musí prokázat svou účinnost a bezpečnost. Kontrola léků podléhá Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv.

Devenal 500 mg potahované tablety ve velikosti balení 60 tablet je volně prodejný lék, jeho výdej v lékárně není vázán na lékařský předpis. Můžete si jej tedy zakoupit v lékárně. Bez porady s lékařem však přípravek užívejte nejdéle 3 měsíce. O delším užívání se poraďte s lékařem. Výdej větších velikostí balení určených k dlouhodobé léčbě (např. 180 tablet) je vázán na lékařský předpis.

Devenal 500 mg potahované tablety se užívá společně s jídlem 2x denně, a to v poledne a večer. Toto dávkování je určeno pro chronickou žilní insuficienci. V případě hemoroidální krize se může Devenal užívat jen 15 dní bez porady s lékařem, a to v následujícím dávkování: první 4 dny užívejte 3 tablety 2x denně, další 3 dny užívejte 2 tablety 2x denně a poté pokračujte 1 tabletou 2x denně v udržovací dávce.

Nezdvojnásobujte následující dávku, abyste nahradil(a) vynechanou dávku.

Je doporučeno užívat Devenal s jídlem. Devenal není vhodné užívat na prázdný žaludek.

Pokud jste těhotná nebo kojíte nebo se domníváte, že můžete být těhotná, nebo pokud plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem dříve, než začnete Devenal užívat. Z důvodu předběžné opatrnosti se nedoporučuje užívat tento přípravek během těhotenství. V současnosti nejsou dostupné údaje, které se týkají vylučování přípravku do mateřského mléka, proto se nedoporučuje užívat tento přípravek v období kojení.

Doposud nejsou známé žádné interakce s jinými léky, rozsáhlé studie a dlouholeté zkušenosti neshledali žádné ovlivnění jiné léčby mikronizovanými flavonoidy, které obsahuje Devenal.

Přípravek Devenal 500 mg potahované tablety neobsahuje ani laktózu ani lepek.

Délka nástupu účinku léků je vždy individuální záležitostí a závisí na celkovém stavu pacienta včetně závažnosti onemocnění žil. Ve většině případů lze účinek pozorovat v řádu několika týdnů. Účinek můžete pozorovat jako snížení otoku nohou a jejich bolestivosti. Pokud po 6 týdnech nepocítíte účinky léčby, poraďte se s lékařem, protože Devenal není účinný při snižování otoků dolních končetin, pokud jsou způsobeny jiným onemocněním, např. onemocněním srdce, jater nebo ledvin. Léčba žilního onemocnění Devenalem může být i dlouhodobá, avšak po poradě s lékařem. Po vysazení léčby obvykle účinek ještě několik dnů přetrvává.

Obor vnitřního lékařství zabývající se diagnostikou a nechirurgickou terapií onemocnění cév (tepny, žíly, lymfatické cesty).

Křečové žíly (varixy) je označení pro onemocnění povrchového žilního systému. Žíly jsou zvětšené, zohýbané a rozšířené. Na začátku onemocnění pozorujeme tzv. metličky, následně už pak typické modře zbarvené kresby na nohou, které mohou vyústit až v závažný stav, např. otevřený bércový vřed. Pokud na sobě pozorujete příznaky žilního onemocnění, poraďte se s lékařem.

Faktorů je mnoho. Udává se, že nějakou formou žilního onemocnění trpí polovina dospělé populace rozvinutých zemí. Největším rizikovým faktorem je dědičná predispozice, životní styl (dlouhé stání nebo naopak sezení např. v zaměstnání) a další. Rizikovým faktorem je i ženské pohlaví a četnost těhotenství.